images

Açık Emar

Açık Emar Nedir?

Emar manyetik rezonans kelimesinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Doğal dış ortam manyetik alanından soyutlanmış bir kafes içinde cihazın kendi manyetik alanına dışarıdan radyo frekans dalgası verilerek elde edilen bir görüntüleme sistemidir ve herhangi bir zararlı ışın kullanılmaz. Açık emar sistemi ise kapalı emar’a göre daha kolaydır.

3 tarafı açık olan cihazlar ile yapılan açık emar yönteminde öncelikle ilgili vücut bölgesinin detaylı görüntülenmesine olanak sağlarken aynı zamanda hızlı sonuç vermesi ve hasta için bu sürecin ağrısız ve kolay geçmesi sebebiyle hekimler tarafından sıkça tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Kapalı emar’a da 20-45 dakika hareketsiz kalınması gerekir buda hasta için huzursuz bir ortam oluşturur. Açık emar da ise hasta daha sakin ve rahattır. Standart ölçüler deki emar cihazlarına sığmayan hastalar için açık emar cihazları tercih edilir ve kapalı cihazlara oranla daha az gürültü yaratırlar. Hasta yakını emar çekilirken hastanın yanında durabilir ve ona destek olabilir. Kapalı emar da hasta ortamın karanlık, gürültülü ve basık olması sebebiyle korkabilir ve hareket etmemesi gerekirken, uzuvlarını oynatabilir ve ölçümün yanlış sonuç vermesine sebep olabilir. Açık emar da hasta refakatçısıyla konuşabilir, can sıkıntısını gidermek amacıyla müzik dinleyebilir, kitap gazete okuyabilir. 7 yaşıının altındaki çocuklarda kapalı emar daha zor olacağından dolayı açık emar her zaman tercih edilir. Tansiyon hastaları, kalp hastaları, astımlı kişiler ve kapalı alan fobisi olan insanlar için kolaylıkla sonuç veren bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

Kapalı emar’a göre daha uygun kullanım şartlarına sahip olan açık emar yöntemi henüz ülkemizde yeni bir teknoloji olduğundan dolayı yaygın bir kullanıma sahip değildir.

Açık emar cihazının hasta deneyimini değiştiren avantajları

Açık emar klostrofobik değildir

Küçük alanlarda kapalı kalmakta zorluk çekenler açık emar cihazı tarafından sunulan geniş solunum alanını sayesinde rahat edeceklerdir. Klostrofobi, geleneksel emar incelemesi sırasında kaygının en önemli nedenlerinden biridir ve bazen insanlar incelemenin ortasına kadar klostrofobik olduklarının farkında olmazlar.

Genellikle ebeveyn veya arkadaş açık emar odasında kalabilir

Bu, özellikle emar  incelemesi yapılan çocuklar için önemlidir, ancak tıbbi ortamlarda gerginlik ve ya anksiyete hisseden  herkes için , inceleme sırasında  odada bir yakınının bulunması konforunun artmasına katkıda bulunacaktır.

Normalden fazla kilolu hastalarda emar çekim imkanı

Geleneksel bir emar makinesindeki   alan, fazla kilolu veya özellikle uzun olan biri için çoğu zaman yeterli gelmeyip hasta cihaza sığmamaktadır. Açık emar  makinelerinde, uzun boylu veya fazla kilolu hastalara çekim yapabilme imkanımız vardır.

Açık emar büyük rahatlıktır

Açık emar cihazı içindeki bu geniş alan aynı zamanda hastanın konforunu artıracak yastık ve diğer malzemelerinde kullanılabilmesine olanak sağlar. Hastanın etrafındaki artan hava sirkülasyonu nedeniyle, tarama sırasında sıcaklığın konforlu bir seviyede tutulması daha kolaydır.

Açık emar daha sessizdir

Teknoloji açık emar tasarımına izin verecek şekilde geliştiğinden, daha sessiz bir deneyim yarattı. Açık MR makineleri genellikle daha rahat bir ortam için geleneksel makinelerden daha sessizdir.

Taramalar ve testler kaygıya yol açtığında, hastalar bunları yapmak için daha az motive olurlar ve bu da tanı ve teşhisi geciktirir. Açık MR makinesinin rahatlığı, hastalara sağlıkları ve deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Emar  Prosedürlerinde Anksiyete Azaltılması

Hem geleneksel hem de açık emar  farklı tetkik tipleri için önemlidir, ancak çoğu durumda hastalar açık teknolojiyle daha rahat hissederler. Geleneksel bir  emar incelemesinde, hastalar silindirik bir tüpe doğru hareket eden bir masanın üzerinde dururlar. Çalışmalar, beş hastadan birinin biraz endişe yaşayabileceğini ve açık formatın kendilerini daha rahat hissetmelerini sağladığını göstermiştir. Taramalar, hastanın tüm vücudunun muayene süresi boyunca makine tünelinin içinde olmasını gerektirebilir ve bunun sonucunda klostrofobi (kapalı alan korkusu) olan hastalar bazen işlemi tamamlayamazlar. Bu önemli alternatif, önemli tıbbi tarama ve değerlendirmeyi tamamlama kaygısı çekenlere yardımcı olur ve birçoğunun tercihidir.