images

BİLGİ BANKASI

Emar fiyatları öncelikle çekilecek bölgeye göre, sonraki aşamada ise emar çektirmek istediğiniz sağlık merkezine göre değişiklik gösterecektir. Hasta kişiden doktor tarafından emar çektirmesi istendiyse eğer, bu talep tedavinin işleyişi için önemlidir ve yerine getirilmesi gerekmektedir. Emar çektirmenin başlıca amacı rahatsızlık duyulan bölgenin ayrıntılı görüntüsüne ulaşmaktadır. Bu sayede uzman hekim tedaviyi sağlıklı bir şekilde yürütebilecektir.

Emar çektirmek istediğinizde seçeneğiniz tek yönlü değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte hastalar artık açık emar çektirme imkanı bulabilmektedir. Açık emarın farkı kapalı emara göre örneğin, kapalı alanlarda kalmaktan rahatsızlık duyan kişilerin buna maruz kalmayacak olması, emar çekilen süre zarfında tek başına sabit durma durumundan rahatsız duyacak kişiler için dış ortamda kişilerin olabilecek olması ve hastalara daha fazla konfor sunuyor olması gibi maddeler ile sıralanabilmektedir. Ancak bu emar fiyatları bu sunulan konforunda etkisiyle yüksek olabilmektedir.

En pahalı olan sağlık kuruluşu en iyisidir algısıyla hareket etmek ise son derece yanlıştır. Hasta kişinin öncelikli olarak emar çektirmeyi planladığı yer hakkında araştırma yapması gerekmektedir. Bunun nedeni artık hemen her yerde her konu ile ilgili bir işletmeye ulaşmak mümkündür. Bu denli bir seçenek yelpazesi arasında da başarılı bir uygulama geçirmek için en güvenilir, sıhhi imkânı sunan sağlık merkezinin bulunması bir ön araştırma ile mümkün olacaktır. Konu sağlık olduğu için hasta kişinin fiyatlandırmadan önce düşünmesi gereken sağlığıdır. Yanlış uygulamaların hasta kişilere pek çok olumsuzluk yaşatabileceği göz önünde bulundurularak ne çok ucuz olsun düşüncesi ile hareket edilmeli ne de en pahalısı en iyisi yanılgısında olunmalıdır. Gidilecek merkeze bir tavsiye veya doktor yönlendirmesi ile gitmek bu hususta en doğru tercih olacaktır.

İnsan, vücudunun direnç kaybettiği durumlarda veya herhangi bir kaza durumunda çeşitli hastalıklarla karşı karşıya gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda evde tedavi mümkün olmayabilmekte ve hasta kişi uzman bir doktor yardımı almak durumunda kalabilmektedir. Doktor kişi doğru bir tedavi uygulanabilmesi için hasta kişiden çeşitli tahliller, röntgen çekimleri talep edebilir. Daha net inceleme yapabilmek adına emar çekimi de isteyebilmektedir. Hasta kişi bu testleri ve röntgen çekimlerini tedavi gördüğü sağlık kuruluşunda da yapabilir ancak bazı durumlarda (örneğin; sıra bekleme, gerekli ekipmanın bulunmaması) başka bir kuruluştan bu sonuçlara ulaşmak durumunda kalabilmektedir.

Bu gereklilik genelde emar çekimi istendiğinde yaşanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde hasta kişi bu sonuçlara ulaşabilmek için bir sıra beklemek durumunda kalıyor. Ancak artık pek çok yerden bu hizmete ulaşmak mümkün. Kişiler gerekli izinleri aldığı ve bu alanda hizmet vermeye uygun bulunduğu takdirde özel iş yerinde, hastalara bu hizmeti sunabilmektedir. Bu durumdan da anlaşılabileceği gibi uygulama  korkulacak bir uygulama değildir.

Emar çekiminin birden fazla seçeneği bulunmaktadır. Gelişen teknoloji sağlık alanında da ilerleme kaydedilmesini sağlamaktadır. Hasta kişi dilediği takdirde veya doktorun yönlendirmesi ile kapalı emar çektirebilmekle birlikte, açık emar seçeneğinden de faydalanabilmektedir. Özellikle son dönemde açık emar tercihi artış göstermektedir. Bunun belli başlı sebepleri ise daha konforlu olması, kapalı alan korkusunun yaşanmaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu imkanlar özel kuruluşlarda sunulduğu için hizmet fiyatları değişiklik göstermektedir. En uygun fiyat ile en iyi hizmetten yararlanmak adına hastaların, tercih edeceği yer için iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda güvenilirlik açısından tedirginlik yaşanıyorsa da, tedaviyi uygulayan uzman doktorun yönlendireceği bir sağlık kuruluşundan da bu hizmetten faydalanılabilir.

Hastalandığınız ve doktora gittiğiniz takdirde, doktorunuz sizden çeşitli tahliller yaptırmanızı, gerekli durumlarda emar çektirmenizi isteyecektir. Bunun amacı hastanın rahatsızlığının tam olarak belirlenebilmesi ve en uygun tedavi yöntemine karar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tahliller hemen her hastane de kolaylıkla yaptırılabiliyor, çok kısa bir süre içerisinde sonuçlara ulaşılabiliyorken, aynı durum emar çekimi için geçerli olmayabiliyor. Bu sorunun çözümü olarak da 3 Tesla emar çekim merkezleri karşımıza çıkmaktadır.

Nereden ulaşabilir 3Tesla emar çekim merkezine? Sorusuna cevap olarak gerek tedaviyi uygulayan doktor kişinin yönlendirmesi ile gidilecek bir merkez gerek internet aracılığı ile yapılacak bir araştırmadan elde edilecek bir sonuç verilebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta gidilecek merkezin hasta sağlığı için steril bir ortam olup olmadığı veya uygulamayı gerçekleştirecek kişi veya kişiler bu konuda yetkin olup olmadığıdır. Bunun tespitinin doğru yapılabilmesi adına araştırma yapılması ve bilinçsiz bir adım atılmaması gerekmektedir.

Emar çekimi çok ciddi bir müdehale olmamakla birlikte yine de sağlık ile alakalı bir işlem olduğu için dikkat gerektirmektedir. Her yıl pek çok hasta kişi yanlış tedavi merkezi ve yanlış tedavi uygulamaları yüzünden pek çok sağlık yaşamaktadır. Buna emar çekim merkezleri de dahil olmaktadır. Tercih edilen merkezin gelişmiş bir teknoloji kullanması, düzenli olarak denetleniyor olması, hasta sağlığını ticari bir amaç gütmeden önemsiyor olması gerekmektedir. Bunun en iyi örnekleri ile genelde doktor tavsiyesi ile gidilen merkezlerde karşılaşılmaktadır. Bu nedenle hasta kişi kendi başına bir karar vermeden veya bireysel araştırma ile hareket etmeden önce tedavi gördüğü doktora veya sağlık kuruluşuna danışmalıdır. Hem güven duygusu hissedilmesi hem de referans çerçevesinde hareket edilmesi adına bu davranış doğru bir adım olacaktır.

Emar çekimine  nasıl hazırlanılır ?

Emar  çekimi için özel bir hazırlık gerekmemektedir. Doktorunuz  incelemeden  önce  bir şey yememenizi veya içmemenizi özellikle talep etmedikçe, yiyecek veya içecek kısıtlaması yoktur. Aksi belirtilmedikçe doktorunuz tarafından verilen ilaçları almaya devam edin.

Emar incelemesi sırasında kıyafetlerinizde metalik bir cisim bulunmasına  izin verilmeyecektir; bu nedenle saat, mücevher  veya metalden yapılmış her türlü kişisel eşyanızı  evde bırakmak en iyisidir. Bazı kozmetik ürünler bile az miktarda metal içerir, bu yüzden makyaj yapmamak en iyisidir.

Emar  sistem odasına girmeden önce hastalar tarafından çıkarılması gereken ürünler:

 • Çanta, cüzdan, para klipsi, kredi kartları, manyetik şeritli kartlar
 • Cep telefonu gibi elektronik cihazlar
 • İşitme cihazları
 • Metal takılar, saatler
 • Kalemler, ataç, anahtarlar, madeni paralar
 • Saç tokaları
 • Metal fermuarlı, düğmeli, çıtçıtlı, kanca, alt tel veya metal iplikli giysiler
 • Ayakkabılar, kemer tokaları, emniyet pimleri

Emar  işleminden önce, bir sağlık riski oluşturabilecek veya görüntülemeye müdahale edebilecek durumları sorgulayan    formu doldurmanız istenecektir.  Emar çekimi sırasında sağlık tehlikesi oluşturabilecek veya başka bir problem yaratabilecek eşyalara veya eşyalara örnekler:

 • Kalp pili
 • İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD)
 • Nörostimülatör
 • Anevrizma klipsi
 • Metal implant
 • İmplante edilmiş ilaç infüzyon cihazı
 • Yabancı metal nesneler, özellikle gözün içinde veya yakınındaysa
 • Şarapnel ya da mermi yaraları
 • Kalıcı kozmetik veya dövmeler
 • Protezler / manyetik tutuculu dişler
 • Mıknatıs içeren diğer implantlar
 • Metal folyo içeren ilaç yaması (yani, transdermal yama)

Emar  çekimini etkileyebilecek implante edilmiş herhangi bir nesne veya sağlık durumu hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, emar merkezindeki emar  teknisyeni ile  görüşün.

Önemli Not: Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, MRI prosedüründen önce emar merkezindeki  emar teknisyenine bildirmelisiniz.

Muayene odasına girmeden önce, eşlik etmesine izin verilebilecek herhangi bir arkadaş ya da akrabanız, emar  sistem odasına güvenli bir şekilde girebilmesi için aynı şekilde tüm metalik nesneleri çıkarması istenecektir.

Emar  incelemesi nasıl yapılır ?

Emar  incelemesi emar  sistemini veya “tarayıcıyı” barındıran özel bir odada yapılır. Emar  tesisinden bir personel tarafından odaya kadar eşlik edilecek ve sizden tarayıcıya kayan rahat bir bir masaya uzanmanız istenecek.

Genel olarak, emar  incelemesi sırasında bazı tarayıcılar çalıştığında yüksek sesler çıkarabilirler. Bu yüksek sesler normaldir ve sizi endişelendirmemelidir.

Bazı emar  çalışmaları için, incelenen alanın daha net bir görüntüsünü elde etmek için bir kontrast madde damar yoludan enjekte edilebilir. Muayene sırasında bir noktada, bir hemşire veya teknisyen kontrast ajanını enjekte etmek için masayı tarayıcıdan dışarı kaydırır. Bu, tipik olarak, bir kol veya el damarı içine yerleştirilmiş bir intravenöz kanüle bağlı küçük bir iğne vasıtasıyla yapılır.  X ışını çalışmalarında kullanılan kontrast ajanların aksine, emar kontrast ajanları iyot içermez ve bu nedenle nadiren alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olur.

Hastanın yapması gereken en önemli şey rahatlamak ve hareketsiz yatmaktır. Çoğu emar muayenesi, görüntülenen vücut kısmına ve ne kadar görüntünün gerekli olduğuna bağlı olarak tamamlanması, 15 ila 60 dakika sürer. Taramanızın ne kadar sürmesi gerektiği konusunda size önceden bilgi verilecek.

Görüntüleme gerçekleştiği süre boyunca tamamen hareketsiz kalmanız istenecek, ancak sekanslar arasında küçük bir harekete izin verilebilir.  Emar  prosedürü başladığında normal nefes alabilir, ancak bazı bölgeler  için nefesinizi kısa süre tutmanız gerekebilir.

Emar  incelemesi sırasında emar  sistemi operatörü sizinle konuşabilir, sizi duyabilir ve her zaman sizi gözlemleyebilir. Herhangi bir sorunuz varsa veya olağandışı bir şey hissediyorsanız tarayıcı operatörüyle konuşabilirsiniz.

Emar  prosedürü sona erdiğinde, daha fazla görüntü gerekip gerekmediğini belirlemek için resimlerin incelenmesini beklemeniz istenebilir. Taramadan sonra, herhangi bir kısıtlama yoktur ve normal aktivitelerinize gidebilirsiniz.

Evet yapılabilir. Fakat beyin, yüz ve boyun bölgelerine yönelik incelemelerde görüntünün değişik derecelerde bozulmasına neden olabilir. Bu görüntü bozulmasının ne kadar olacağı ve görüntü kalitesini ne kadar etkileyeceğini tahmin etmek mümkün değil.

Doktor gözetiminde sedasyon yapılarak veya yanınıza bir yakınınızı alarak çekim yaptırabilirsiniz